Wśród dymu i pyłu? Czyli o tym, jak żyli mieszkańcy Breslau w XIX wieku – wykład Macieja Wlazło
Zapraszamy na wykład historyczny, który zabierze nas w podróż do codzienności mieszkańców i mieszkanek dawnego Breslau – tej niepozornej, ale pełnej życia części miasta, która rozciągała się wzdłuż dzisiejszej ulicy Kolejowej.
Podczas kolejnego spotkania organizowanego w ramach programu „Postęp a Sezony w parku” przyjrzymy się, jak wyglądało życie w układzie dom – szkoła – miejsce pracy i wypoczynku w XIX i XX wieku. Opowieść skupi się na miejscach, które ostały się do dzisiaj, jak i tych, których już nie ma – hali targowej II, Cyrku Buscha, szpitala i kościoła św. Trójcy czy zakładów gazowniczych przy ul. Tęczowej, niegdyś wyznaczających rytm dnia, porządkujących przestrzeń i tworzących społeczny krajobraz miasta.


Będzie to opowieść o tkance miękkiej miasta, o relacjach i codziennych mikroświatach, które – choć wydają się dziś odległe i niemal nierzeczywiste – wciąż rezonują w miejskiej pamięci. Jak pracowano? Jak odpoczywano? Gdzie się uczono? Jak brzmiało podwórko? I czym pachniała ulica? Postaramy się przybliżyć te realia w sposób namacalny i pełen szczegółów.
Wykład stanie się też okazją do spojrzenia na Wrocław na nowo. Nie przez pryzmat monumentalnych zabytków, ale z perspektywy osób, które tworzyły miasto od podstaw: mieszkańców i mieszkanek robotniczych kamienic, uczniów i uczennic szkół, handlarzy i handlarek, urzędników i urzędniczek oraz artystów i artystek cyrkowych.

Maciej Wlazło – przewodnik miejski po Wrocławiu. Na profilach Beard of Breslau w mediach społecznościowych opisuje i komentuje stan niemieckiego dziedzictwa pozostałego po wojnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz przybliża historyczne ciekawostki związane z miastem i regionem. Edukuje o mniej znanej historii Wrocławia, prowadząc wykłady, odczyty i organizując spacery po mieście.
Wstęp wolny.
Na spotkaniu będą dostępne pętle indywidualne na szyję i tłumaczka PJM. Jeśli potrzebujesz wskazówek w dotarciu na wydarzenie, napisz lub zadzwoń do nas: i.kaluza@bwa.wroc.pl, 608 853 511.
Informacje praktyczne: bodźce zapachowe, bo przyroda kwitnie i pyli, nawet ta w mieście; niestabilności podłoża.
Wydarzenie organizowane jest w ramach drugiej edycji programu publicznego „Postęp a Sezony w parku”. W jego ramach odbędą się warsztaty, wykłady, spacery oraz działania artystyczne dla dorosłych i rodzin z dziećmi.
Od wiosny do jesieni tego roku zapraszamy do parku im. Lesława Węgrzynowskiego, sąsiadującego z przyszłą siedzibą BWA Wrocław, by poznać tę okolicę historycznie, społecznie i przyrodniczo. Wsłuchamy się w dźwięki otoczenia, porozmawiamy o industrializacji tego obszaru, zastanowimy się nad jego współczesnością. Do programu zaprosiłyśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, artystki i artystów, architektki i architektów, by wraz z mieszkańcami i mieszkankami odkryć to miejsce na nowo – opowiadają Iwona Kałuża, Joanna Synowiec i Magdalena Weber, kuratorki programu.