Znamy wyniki konkursu na klucz wizualny nowej siedziby BWA Wrocław
Dwuetapowy konkurs na key visual, czyli klucz wizualny, dla naszej nowej siedziby przy ulicy Kolejowej, został rozstrzygnięty. Wybrane projekty należą do Anny Orłowskiej oraz ekipy PROLOG + Izert. Autorzy i autorki obu propozycji utworzą jeden zespół i wspólnie stworzą klucz wizualny nowej siedziby BWA. Gratulujemy!
Komisja obradowała w składzie:
- Jakub Adamec (kurator i dramaturg w galerii PLATO Ostrava)
- Kamila Bondar (p.o. dyrektorki CSW Zamek Ujazdowski)
- Olaf Brzeski (artysta wizualny)
- Maciej Bujko (przewodniczący Komisji, Dyrektor BWA Wrocław)
- Dominika Drozdowska (kuratorka i przedstawicielka Zespołu BWA Wrocław)
- Adam Grehl (PFR Nieruchomości)
- Jerzy Pietraszek (Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia)
- Katarzyna Roj (Z-czyni Dyrektora BWA Wrocław ds. Programu, Edukacji i Promocji)
- Bartłomiej Świerczewski (Z-ca Dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia)
Decyzja komisji była jednogłośna. Prezentację Anny Orłowskiej została doceniona ze względu na oryginalną i twórczą odpowiedź na dokument programowy BWA Wrocław. PROLOG + Izert wykazali się dużym zrozumieniem potrzeb instytucji, profesjonalizmem i adekwatnością zastosowanej metodologii. Silna narracja prezentacji PROLOG + Izert łączy się z otwartością czy wręcz koniecznością współpracy między różnymi twórcami. Ich pomysły cechuje ciekawe myślenie o słońcu i świetle w architekturze, łączące się z programem BWA Wrocław pod kątem myślenia o cykliczności i sezonowości.
Bogaty research, zrozumienie materiałów i charakteru miejsca, ale przede wszystkim opowieść wpisująca się w przestrzeń, wykorzystująca motywy schronienia czy studni w projekcie Anny Orłowskiej ujęły członkinie i członków komisji. Nasza nowa siedziba będzie miejscem, które współtworzyć będą artystki i artyści, dlatego ich czynny udział na różnych etapach jej powstawania jest konieczny. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy zaprosić Annę Orłowską do tego procesu.
fotografka, artystka wizualna. Studiowała fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Laureatka stypendium Photo Global w School of Visual Arts w Nowym Jorku (2013 rok).
Artystka wykorzystuje fotografię do odsłaniania niewidocznych warstw historii i jej ideologicznych uwarunkowań, zwykle nieobecnych w oficjalnej narracji. Gra z różnymi konwencjami, od dokumentu po inscenizację, ujawniając ukryte mity, legendy, dekonstruując fantazje na temat przeszłości oraz tworząc nowe konstelacje znaczeń. Jej obiekty, oparte na obrazach fotograficznych, testują granice medium. Orłowska traktuje medium fotografii jako instrument badania samego pojęcia wiedzy oraz narzędzie pracy z pamięcią, które ze swej natury także są fragmentaryczne.
Mieszka i pracuje w Warszawie oraz na Śląsku.
fot. Łukasz Rusznica
zajmuje się architekturą poprzez projektowanie, konkursy, przetargi, badania, pisanie, wystawy i warsztaty. PROLOG każdy z projektów rozważa z perspektywy teoretycznej i praktycznej, kładąc nacisk na poszukiwania, spekulacje i eksperymenty. PROLOG projektuje budynki użyteczności publicznej.
PROLOG to: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Marek Martynowicz, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Apolonia Slesarow i Agata Werochowska.
IZERT Studio (Łukasz Izert i partnerzy)
specjalizuje się w projektowaniu wystaw i komunikacji wizualnej. W studiu powstają kompleksowe projekty aranżacji wystaw stałych i czasowych, identyfikacje graficzne oraz modele warsztatów partycypacyjnych, wykorzystywanych przy odkrywaniu i budowaniu tożsamości miejsc i w procesach rewitalizacyjnych.