Aż nuda się uda

Aż nuda się uda
przestrzeń dedykowana nudzeniu się

27.10.2018–12.01.2019
wernisaż: sobota, 27.10.2018, godz. 12:00


Paweł Mildner

Czy nuda może być interesująca? Zapraszamy do wyjątkowej przestrzeni dedykowanej nudzeniu się w galerii Dizajn BWA Wrocław.

Czy nuda nieodzownie wiąże się z lenistwem? Czym była kiedyś, a jaka jest współcześnie? Dotyczy dzieci czy dorosłych? Czy można nudzić się bez wyrzutów sumienia? Łatwiej nam powiedzieć, że byliśmy na wystawie w galerii, niż byliśmy się ponudzić – mówią kuratorki projektu Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan. Przyjęło się, że nuda jest czymś złym, a nawet istnieje powiedzenie: inteligentni ludzie się nie nudzą. Tymczasem nuda okazuje się być luksusem i momentem na spotkanie ze sobą. Może być także stanem poprzedzającym bądź stymulującym do kreatywnych działań.

W okresie jesienno-zimowym przestrzeń galerii Dizajn BWA Wrocław zostanie specjalnie zaprojektowana przez pracownię k., znaną z tworzenia naturalnych i nietypowych placów zabaw. Dlaczego tak bardzo boimy się pozostać bez zajęcia i bez towarzystwa? – pyta architektka i pedagożka Anna Komorowska z pracowni k.. Gdy zostajemy sami musimy się zmierzyć ze sobą, ze swoimi emocjami, również tymi trudnymi. Potrzebujemy takiego czasu, aby nauczyć się odczytywać sygnały swojego ciała, rozumieć swoje potrzeby, zweryfikować, czy to co robimy wypływa z nas, czy jest narzucone przez reklamy i znajomych z pracy. Wychodząc od takiego myślenia projektanci przygotowali takie miejsce, w której można się ponudzić, czyli tak naprawdę przyjrzeć się samemu sobie.

Przestrzeń stworzona w ramach projektu Aż nuda się uda to miejsce dla wszystkich. Do korzystania z niej zapraszamy przede wszystkim rodziny z dziećmi, które rzadko pozwalają sobie na nudzenie się. Galeria będzie dawała możliwość wspólnego, ale i samodzielnego spędzenia czasu bez szczególnych „atrakcji”. Będzie okazja, by poleżeć wśród palm, powłóczyć się po specjalnym tunelu czy popatrzeć się przez okno.

Nudę wspierają zaproszeni goście (m.in. Maja Brzozowska, Dominika Cieślikowska, Małgorzata Goliszewska, Elżbieta Jabłońska, Agata Nowotny, Katarzyna Roj), którzy zaproponują różne formy i możliwości nudzenia się. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla dzieci i dorosłych, rozmowy o psychologicznych i socjologicznych aspektach nudy, a także akcje artystyczne.

Zapraszamy do wspólnego pielęgnowania stanu zawieszenia. Aż nuda się uda.

Program wydarzeń:

27.10.2018 | 12:00
Otwarcie oraz akcja Szybka nuda?

W ramach otwarcia zapraszamy także na regeneracyjne drzemki, które organizujemy wspólnie z Magdaleną Filcek, pomysłodawczynią i założycielką pierwszej w Polsce Kawiarenki Snu®.
Specjalnie zaaranżowana przestrzeń, mieszcząca się w samym centrum Wrocławia, została stworzona tak, by w krótkim czasie pozwolić na maksymalny relaks. Udział w akcji Szybka nuda jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
Zapisy: na 20-minutowe drzemki zapraszamy do Kawiarenki Snu® Vinci Power Nap (ul. Sukiennice 1/2, lok. 5). Seanse rozpoczynają się o 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. Obowiązują zapisy pod adresem: dizajn@bwa.wroc.pl (w tytule maila prosimy wpisać POWER NAP, a w treści podać imię, nazwisko, wiek, numer telefonu oraz preferowaną godzinę).

fot. Alicja Kielan

27.10.2018–12.01.2019
Jak się nudzić. Instrukcje 

Propozycje zwykłych i mało spektakularnych doświadczeń, przeznaczonych do przeżycia samodzielnie: w domu lub gdziekolwiek indziej. Przygotowane przez artystkę instrukcje na to, jak się nudzić i nie nudzić będzie można otrzymać po wizycie w galerii Dizajn, by pielęgnować nudę także poza przestrzenią jej dedykowaną. Propozycje będą miały charakter uniwersalny – szczególne kompetencje do ich realizacji nie będą potrzebne.  

opracowanie: Małgorzata Goliszewska

14.11.2018 | 12:00
Baby Art Walk! – spacer dla rodziców z małymi dziećmi

W ramach serii spacerów dla rodziców z najmłodszymi dziećmi organizowanych przez Fundację Art Transparent zajrzymy do przestrzeni dedykowanej nudzie. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy z niemowlakiem można się nudzić.

Wstęp bezpłatny. Miejsce zbiórki: Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

20.11.2018 | 16:00
Nicnierobienie – warsztat dla sektora kreatywnego

Co robimy, kiedy nic nie robimy? Czy nudzenia można i warto się nauczyć? Czy nuda może być pożyteczna? I jak błądzić myślami? Na te i inne pytania związane z nudą poszukamy odpowiedzi podczas warsztatu z Dominiką Cieślikowską i Agatą Nowotny. Doświadczymy nudy, wypróbujemy najlepsze sposoby nicnierobienia i poznamy zalety błądzenia myślami. Wspólnie zastanowimy się czy można stworzyć poradnik nudzenia się i kiedy warto się z nudą zaprzyjaźnić, zamiast ją zwalczać.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. 

Do udziału w warsztacie zapraszamy dorosłych: artystów, projektantów, osoby pracujące w sektorze kreatywnym. Zapisy na wydarzenie zostaną otwarte 6 listopada.

prowadzenie: Dominika Cieślikowska, Agata Nowotny

01.12.2018 | 11:00
Oddzielając ziarna od plew: czynności stołowe – akcja

Siedząc w ogródku i skubiąc przekwitłą bazylię, przypomniałam sobie książkę Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli” – mówi artystka Elżbieta Jabłońska, która zaprasza do monotonnego acz wciągającego zajęcia. Siedząc przy wspólnym stole, będziemy oddzielać ziarna od plew. Będzie to okazją do spotkania, swobodnych rozmów i równie swobodnego milczenia. Wszystko bez przymusu i ograniczeń. Zajęte działaniem ręce pozwolą zapomnieć o zaglądaniu w telefony, które na ten czas odłożymy do specjalnej skrytki – to jedyny wymóg wzięcia udziału w działaniu. Jesteście na to gotowi?

Udział w akcji jest otwarty, bez zapisów. Do udziału zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek. Można dołączyć w dowolnym momencie i zostać tak długo jak ma się ochotę.

prowadzenie: Elżbieta Jabłońska

15.12.2018 | 12:00

fot. Alicja Kielan

Niezła nuda! – rodzinne ćwiczenia twórcze i filozoficzne

Nudy mogą być na pudy. Albo w czasie deszczu, albo jak mopsy. Na nudę szukamy lekarstwa, jakby była chorobą. Walczymy z nią, jakby była smokiem. Słabe perspektywy na historię z happy endem i nienajlepszy materiał na bohatera. Tym bardziej chyba 

potrzebna jest pozytywna opowieść o nudzie. Zamiast walczyć z nią, spróbujemy ją oswoić.

Spotkanie z nudą będzie miało formę mini wykładu (nuda!) oraz praktycznych ćwiczeń filozoficznych i gimnastycznych, które pozwolą nam zobaczyć nudę w innym świetle, a sobie dać przestrzeń na jej docenienie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Do udziału zapraszamy zespoły rodzinne – z dziećmi od 4. roku życia. Zapisy na wydarzenie zostaną otwarte 1 grudnia.

prowadzenie: Maja Brzozowska

12.01.2019 | 14:00
Zdolni do nudy? – podsumowanie

Nudne słowo ewaluacja oznacza szacowanie wartości danego zjawiska i pochodzi od łacińskich wyrażeń oznaczających „móc, zdołać”, „stawać się, być zdolnym”, a nawet „potężnieć”. Zwyczajowo odnosi się praktyk podsumowujących zjawisko i wykonywana jest przez osoby żywo zainteresowane jego dynamiką i sensem, a także stopniem użyteczności i efektywności podjętych działań.

Jak jednak zaplanować proces ewaluacji przestrzeni do nudzenia się i co będzie miarą sukcesu zadania? I czy sukces jest aby odpowiednią miarą do szacowania badanej przez nas nudy? Czy nuda się nam uda? Razem z projektantką Agatą Nowak opracowujemy kwestionariusz do zbadania stopnia satysfakcji związanej z nudzeniem się w przestrzeni zaprojektowanej specjalnie na ten użytek. W tę ostatnią sobotę projektu podzielimy się wynikami naszych badań.

prowadzenie: Katarzyna Roj, Agata Nowak

 

27.10.2018–12.01.2019
otwarcie: sobota, 27.10.2018, godz. 12:00

galeria Dizajn BWA Wrocławiu
ul. Świdnicka 2-4


koncepcja projektu: Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan / 3D czyli Dizajn Dla Dzieci
koncepcja i aranżacja przestrzeni: Anna Komorowska, Michał Rokita / pracownia k.
ilustracja: Paweł Mildner
opracowanie graficzne: Sara Makuch
współpraca i kwerenda: Iwona Kałuża

partner: Vinci Power Nap, #muzealniaki 
patroni medialni:
Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Edki Blog, Ładne Bebe, Rodzic w mieście, Rodzicowo.pl, Wrocław.pl

...