Nicnierobienie, czyli poradnik błądzenia myślami


fot. Alicja Kielan

Co robimy, kiedy nic nie robimy? Czy nudzenia można i warto się nauczyć? Czy nuda może być pożyteczna? I jak błądzić myślami? Na te i inne pytania związane z nudą poszukamy odpowiedzi podczas warsztatu z Dominiką Cieślikowską i Agatą Nowotny. Doświadczymy nudy, wypróbujemy najlepsze sposoby nicnierobienia i poznamy zalety błądzenia myślami. Wspólnie zastanowimy się czy można stworzyć poradnik nudzenia się i kiedy warto się z nudą zaprzyjaźnić, zamiast ją zwalczać.

Najnowsze badania nad procesami kreatywności pokazują, że błądzenie myślami jest bardzo pożyteczne, a nawet zdrowe. To czas, kiedy mózg odpoczywa, a jednocześnie swobodnie przetwarza bodźce z otoczenia, porządkując je i łącząc w niespodziewany sposób. To wtedy wpadamy na najlepsze pomysły i jesteśmy kreatywni. Wtedy miewamy momenty olśnienia i znajdujemy nieoczywiste połączenia lub rozwiązania. Z drugiej strony inne badania alarmują, że nuda może być stanem niepożądanym, a coraz więcej ludzi cierpi z jej powodu. Co z nią robić?

Warsztat łączy elementy praktyczne i teoretyczne. Będzie można ponudzić się wspólnie (lub samotnie), wymienić doświadczeniami, a następnie zastanowić się, jak zebrane wrażenia przełożyć na coś praktycznego. Opowiemy o najnowszych badaniach pokazujących pożyteczne aspekty nudy i tego, co nazywamy błądzącym umysłem. Przedstawimy wybrane trendy i zjawiska z zakresu życia codziennego, samorozwoju, pracy kreatywnej, a także trendów związanych z wychowywaniem dzieci i edukacją szkolną.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Zapisy:

Do udziału w warsztacie zapraszamy dorosłych: artystów, projektantów, osoby pracujące w sektorze kreatywnym. W zgłoszeniu mailowym wysłanym na adres dizajn@bwa.wroc.pl (w tytule prosimy wpisać NICNIEROBIENIE) prosimy o krótkie przedstawienie się, napisanie gdzie i w jakim charakterze oraz od jak dawna pracujesz. Można również dodać link do portfolio.  

Prowadzenie: Dominika Cieślikowska, Agata Nowotny

 

Dominika Cieślikowska – psycholożka i edukatorka z piętnastoletnim doświadczeniem projektowania procesów rozwoju kompetencji na poziomie jednostek, grup i organizacji.

Agata Nowotny – ekspertka w dziedzinie dizajnu, specjalistka projektowania usług i produktów. Ma duże doświadczenie w pracy na styku dizajnu, nauki, działań społecznych i biznesu.

fot. Alicja Kielan

 

Nicnierobienie, czyli poradnik błądzenia myślami
warsztat sektora kreatywnego

wtorek, 20.11.2018, godz. 16:00-19:00

galeria Dizajn BWA Wrocławiu
ul. Świdnicka 2-4

...