Gleba, pola, szczęście – wizyta w Berlinie
W ramach projektu „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie” pojechaliśmy do Berlina.
Zgłębialiśmy praktyki służące poprawie jakości gleby miejskiej. Wspólnie z Grupą Projektową Centrala odwiedziliśmy Floating University Berlin, ZK/U, Prinzessinnengärten, Atelier Fanelsa oraz Water Integrity Network. Spacerowaliśmy też po berlińskich polach irygacyjnych z Paulem Scratonem.
Zebraną wiedzę i obserwacje wykorzystamy w pracy nad prototypem rozwiązania, które pozwoli na regenerację gleby we Wrocławiu. Prezentacja prototypu odbędzie się w BWA Wrocław.
Laboratorium badań nad szczęściem to zainicjowany przez Fundację Bęc Zmiana, razem z Goethe Institut Warschau i ZK/U Berlin projekt o charakterze artystyczno-badawczym. Opiera się na sieciowaniu środowisk sztuki, nauki, dizajnu, technologii i przedsiębiorczości. Poruszane tematy to przyszłość ograniczonego komfortu, praca wyobraźni, ekologia miejska, gospodarka przyszłości, poszukiwanie źródeł optymizmu oraz spekulatywność jako motor rozwoju zarządzanie kryzysem i sytuacjami niedoboru. Więcej przeczytacie na oficjalnej stronie projektu.
W ramach projektu, 4 listopada Katarzyna Roj opowie o Wrocławskich Polach Irygacyjnych podczas Berlin Science Week.