Wydarzenie było
Stawiamy pierwsze #KROKI przed wystawą o chodzeniu, która odbędzie się w ramach Sceny Artystycznej festiwalu mBank Nowe Horyzonty. Na rozgrzewkę zapraszamy na chodzony plener artystyczny!
Plener na Wrocławskich Polach Irygacyjnych jest zainspirowany palestyńską praktyką społeczną grupowych wędrówek pozwalających na zawiązanie się tymczasowych wspólnot, uczenie się od siebie nawzajem i pielęgnowanie relacji z ziemią i przyrodą.
Punktem wyjścia będzie namysł nad chodzeniem jako formą uczenia się, ale też aktem twórczym. Zastanowimy się czego o chodzeniu mogą nas nauczyć inne żyjące na polach gatunki zwierząt – stada ptaków, watahy dzików czy rodziny mrówek. Spróbujemy dostroić się do pól w ich różnorodności i zmienności. Plener rozciągnięty jest od sobotniego popołudnia do niedzielnego poranka. Plener poprowadzi Krystyna Jędrzejewska-Szmek, artystka, która bierze udział w wystawie KROKI / STEPS.
W BWA Wrocław inspirujemy się cyklicznością i przemianą sezonów przyrodniczych. Naszym zegarem, odmierzającym upływ czasu, są Wrocławskie Pola Irygacyjne – dawniej oczyszczalnia ścieków, a dziś obszar naturokultury. Miejsce, w którym to, co żywe, przenika się z reliktami działalności człowieka. W obliczu zmian klimatu obserwujemy jak zegar przyrodniczy ulega rozchwianiu.
Harmonogram działań podczas pleneru jest luźnym i płynnym zbiorem praktyk przede wszystkim wspólnego chodzenia, obserwacji śladów zwierząt, wspólnego czytania, rozmów, tworzenia m.in rysunków, map, ilustracji, fotografii itp.
Prosimy o zabranie szkicowników i przyborów do rysowania. Nie trzeba mieć praktyki w rysowaniu, żeby w tym plenerze uczestniczyć, wystarczy chęć i otwartość. W pierwszy dzień pleneru prosimy o przyniesienie jedzenia, którym będziemy mogli się podzielić ze sobą.
Wydarzenie jest częścią programu publicznego Postęp a Sezony. Sezony to program publiczny, którego celem jest namysł nad strategiami życia w dobie kryzysu klimatycznego. Podczas różnorodnych spotkań wspólnie będziemy ćwiczyć adaptację do rzeczywistości, w której zmienność jest podstawową cechą sezonów.
fot. Jussi Virkkumaa / Saari
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.