Postęp a Sezony w parku
W kwietniu rozpoczynamy program „Postęp a Sezony w parku”. W tym roku mieszkańcy i mieszkanki miasta będą mogli poznać z nami park im. Lesława Węgrzynowskiego. Od wiosny do jesieni planujemy wsłuchiwać się w dźwięki otoczenia, rozmawiać o uprzemysłowieniu tego obszaru, zastanawiać się nad współczesnym charakterem okolicy. Wspólnie ze specjalistami i specjalistkami z różnych dziedzin, nie tylko artystycznych, poprowadzimy warsztaty, wykłady i działania twórcze zarówno dla dorosłych, jak i rodzin z dziećmi.
„Postęp a Sezony” to program publiczny, w ramach którego od ubiegłego roku zastanawiamy się wraz z publicznością nad dynamiką zmian i różnymi strategiami życia w dobie kryzysu klimatycznego. Przyglądamy się architekturze i przestrzeni postindustrialnej, starając się dostrzec tak obszar, jak i jego mieszkanki i mieszkańców, ludzkich i nieludzkich.
„Postęp a Sezony w parku” to druga edycja programu. Skupia ona jak w soczewce tematy postępu i sezonów przyrodniczych, tym razem w okolicy przyszłej siedziby BWA Wrocław przy ulicy Kolejowej.



Dawne korty tenisowe w parku im. Lesława Węgrzynowskiego, które służyły do rekreacji, staną się miejscem spotkań, rozmów, warsztatów i wykładów. W ich czasie będziemy badać okolicę pod kątem jej postprzemysłowego charakteru, historycznego i współczesnego, a także przestrzeń parku czy ruderaliów Dworca Świebodzkiego, znajdującego się w najbliższym sąsiedztwie.
Ważne są dla nas również relacje społeczne, zarówno współczesne, jak i opowieści o mieszkańcach i mieszkankach w czasach przedwojennych i powojennych. Trudno te perspektywy łączyć, ale na pewno można je splatać, by zobaczyć szerszy kontekst zadomowienia i historii okolicy.



W trakcie tegorocznych wydarzeń zaprosimy was na spotkanie wokół historii dawnych kortów tenisowych, by wspólnie poznać ich architekturę i sylwetkę ich autorki – Elżbiety Król-Bać. Odkryjemy historię poindustrialnej przestrzeni przy ulicy Kolejowej, gdzie w połowie XIX wieku znajdował się jeden z zakładów przemysłowych. Ulokowana tam siedziba firmy Braci Hofmann, w późniejszym okresie – Linke-Hofmann-Werke, a jeszcze dalej – Kraftpostu, dała impuls do rozwoju tego obszaru i idących za tym zmian w jego urbanistyce i architekturze.
Na terenie dawnych kortów tenisowych w parku im. Lesława Węgrzynowskiego będziemy rozmawiać o potrzebie uprawiania ogrodów w przeszłości i dziś. Spacerować, projektować i sadzić wraz z przyrodniczką i przyrodnikiem Małgorzatą i Marianem Piszczkami. Chodzić po ruderaliach Dworca Świebodzkiego z pisarzem i ornitologiem Stanisławem Łubieńskim. Doświadczać działań artystycznych i poznawać historię parku, który początkowo stanowił ogród szpitalny i miejsce wytchnienia dla pacjentów i pacjentek domu opieki.


Park i jego najbliższe sąsiedztwo poznawać będziemy z różnych perspektyw, również tych dziecięcych. Różnymi zmysłami spróbujemy doświadczyć i nazwać to, co nas otacza. Wiosną i latem będziemy obserwować i opisywać ptaki, wspólnie przygotowując nagrania i audycję. Zaprosimy was do udziału w grze terenowej, podczas której poznacie ciekawostki przyrodnicze i historyczne, a także będziecie rozwiązywać łamigłówki i zadania. Popracujemy manualnie, wytwarzając papier czerpany z roślin, a na koniec lata pobrudzimy się, tworząc pejzaż sąsiedzki.
- Kuratorki programu „Postęp a Sezony w parku”: Iwona Kałuża, Joanna Synowiec, Magdalena Weber
- Promocja programu „Postęp a Sezony w parku”: Joanna Glinkowska, Berenika Nikodemska, Żaneta Wańczyk
- Program BWA Wrocław: Katarzyna Roj
- Dyrektor BWA Wrocław: Maciej Bujko
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
