Wydarzenie było
Ziemia na dawnych kortach tenisowych ma w składzie m.in. mączkę z czerwonej cegły. To egzotyczne siedlisko, gdzie panują zupełnie inne warunki niż w otaczającym je parku im. Lesława Węgrzynowskiego. Czerwona ziemia kojarzy się z wapieniem Olandii, z gliną Pogórza Sudeckiego czy z Marsem. Panują tu skrajnie trudne warunki, na granicy tolerancji roślin – niedobór wody i dziwna chemia. A jednak znajdują tu swoje miejsce twardziele: mszaki, robinie, przymiotno białe i wstężyki.
Wydzielony fragment parku, niegdyś radykalnie przekształcony przez człowieka pod funkcję sportową, obecnie jest dziko zarośnięty roślinnością, spontanicznie pojawiającą się przez lata nieużywania. Jak w takich warunkach tworzyć ogród? Wywrócić ten stolik, wyciąć rośliny inwazyjnych gatunków, wymienić ziemię? Czy można postąpić inaczej i jakie będą tego konsekwencje? Co jeszcze – poza rodzajem podłoża i dostępnością wody – należy wziąć pod uwagę przy planowaniu ogrodu? W świecie totalnej ingerencji ludzkiej na nowo uczymy się przyglądać i nie zmieniać wszystkiego dookoła – a to dla człowieka wielka sztuka.
Chcąc odpowiedzieć sobie na te pytania, bierzemy na warsztat teren położony przy Parku Lesława Węgrzynowskiego – dawne korty tenisowe. Teren jest ogrodzony, położony na skraju parku, z dostępem od ul. Tęczowej.
sobota, 12 kwietnia
Pierwszy dzień warsztatów spędzimy spacerując po parku. Ma on ciekawą historię, rosną w nim dojrzałe i wiekowe drzewa, a niedawno został zrewaloryzowany. Przyjrzymy się, jak spełniane są potrzeby drzew, ludzi i innych zwierząt, jakie zastosowano rozwiązania kompozycyjne i praktyczne (np. zagospodarowanie opadłych liści, poprawa mikroklimatu), jakie spontaniczne i posadzone rośliny tu rosną, jak miewa się ekosystem gleby. Drugą część sobotnich warsztatów (2h) poświęcimy badaniu gleby na terenie dawnych kortów: jej struktury, przepuszczalności, odczynu, przydatności dla roślin. Porównamy roślinność parku z tą porastającą korty i zastanowimy się, z czego wynikają różnice w jej składzie.
niedziela, 13 kwietnia
Drugi dzień spędzimy na planowaniu. Będziemy projektować rozwiązania dla terenu kortów z uwzględnieniem potrzeb jego przyszłych użytkowników. Posadzimy coś wspólnie. Nabyte doświadczenie i umiejętności będzie można po warsztatach zastosować we własnej przestrzeni ogrodu czy ogródka.
Wydarzenie jest częścią programu publicznego Postęp a Sezony w Parku.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.