Wydarzenie było
„Nie żyjemy w jakiejś pustce, wewnątrz której można by sytuować jednostki i rzeczy” – podkreśla Michel Foucault w „Innych przestrzeniach”.
Doświadczenie przestrzeni konkretnej jest modalnością osadzenia w świecie, a także matrycą postrzegania odległości i bliskości, ruchu, zadomowienia i tęsknoty za domem. Ella Littwitz za pomocą materialnych gestów buduję „inną przestrzeń”, by spojrzeć na miejsca pod izraelską okupacją i jej nie-ludzkich świadków – rzeczy i przyrodę. Mobilizuje rezerwy wyobraźni, by zrobić miejsce dla nie-miejsca, czy inaczej utopii, stanowiącej oparcie dla innego spojrzenia. Poruszając się pomiędzy gestami artystycznymi, zastanowimy się co widać z tej innej przestrzeni i jak można się w niej umiejscowić.
dr Katarzyna Liszka – adiunkta w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowo zajmuje się problematyką Zagłady, współczesną filozofią, etyką, w tym filozofią żydowską. Jest autorką licznych przekładów i artykułów, monografii Etyka i pamięć o Zagładzie, a także redaktorką kilku książek i gościnną redaktorką numeru czasopisma Studia Judaica i Prac kulturoznawczych. Mama Joachima i Ruty.
Więcej o wystawie Elli Littwitz „Jeśli wszystko, co istnieje, ma swoje miejsce”.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.