Plafon Wacława Szpakowskiego odnaleziony!
Wacław Szpakowski to jeden z najważniejszych artystów polskiej powojennej awangardy, prekursor sztuki geometrycznej, który współpracował z Państwową Fabryką Wagonów „Pafawag” we Wrocławiu. W 1952 roku powstał jego projekt plafonu na zlecenie Pafawagu, ale nie było wiadomo, czy został on zrealizowany. Do teraz! Przy pracach nad wystawą „Kowalscy potrzebują kultury” w Centrum Kultury Wrocław – Zachód (dawnym Domu Kultury Pafawag) zdecydowano się odsłonić sufit, pod którym znaleziono fragmenty plafonu!
Kiedy otwieraliśmy w Dizajnie wystawę „Kowalscy muszą wypocząć” nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Owszem, Iwona Kałuża – kuratorka wystawy o Kowalskich oraz jej kontynuacji w CKWZ na Nowym Dworze: „Kowalscy potrzebują kultury” – pokazała na wystawie projekt plafonu, jednak nie było wiadomo, czy plafon rzeczywiście powstał. Dopiero druga odsłona wystawy w – jak się okazało – najlepszym możliwym miejscu, doprowadziła do odkrycia.
Iwona Kałuża poprosiła o odkrycie sufitu w pomieszczeniu dawnej świetlicy Domu Kultury Pafawag, czyli obecnym Centrum Kultury Wrocław – Zachód. Pod płytami gipsowo-kartonowymi oraz warstwami farby ukazały się fragmenty wzorów sufitowych tworzących plafon – malowidła na płótnie zamocowanym pod sufitem na podstawie liczącego już 71 lat projektu Wacława Szpakowskiego.
Nie odbyłoby się to jednak bez zaufania i zaangażowania pracowniczek CKWZ, w szczególności dyrektorki Elwiry Szwedo-Mazurkiewicz, dzięki której ekipa Pracowni Konserwatorskiej Piotra Pelca zabrała się do prac. W odkryciu niezastąpiona okazała się również rodzina światowej sławy artysty i architekta: Anna Szpakowska-Kujawska i Łukasz Kujawski, którzy udostępnili materiały oraz wszelkie informacje, które posiadali na temat jego współpracy z Pafawagiem, oraz Anna Lewińska z CKWZ. Wsparciem merytorycznym był również Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.