STRATEGIE NIEWIDZIALNOŚCI

STRATEGIE NIEWIDZIALNOŚCI

9.02 – 24.03.201

udostępnienie wystawy: piątek, 9.02.2018

wernisaż: sobota, 16.02.2018, godz. 19:00

oprowadzanie: sobota 17.02.2018, godz. 15:00

Artyści: Pedro Barateiro, Sabrina Chou, Zuza Golińska, Lidia Grabe, Cyanne van den Houten, Piotr Kopik, Silvio Lorusso & Sebastian Schmieg, Manu Luksch, The One Minute, Wojciech Stopiński, Amy Suo Wo.

współkuratorzy:  Romuald Demidenko, Post-Noviki

moderacja:  Katarzyna Roj

teksty i reaserch:  Magda Roszkowska


 

Zuza Golińska, Dead End, 2018

Drogi użytkowniku,

trafiłeś na ten tekst kierowany chęcią dowiedzenia się czegoś o naszej wystawie, prawie na pewno czytasz tę wiadomość patrząc na zatłuszczony ekran swojego telefonu lub komputera. Być może – o ile zadbał o to dział promocji i marketingu – czytasz ją w jednym z mediów papierowych. Wciąż jednak jesteś użytkownikiem – przypomnij sobie, gdzie odłożyłeś smartfona. Fakt że tu trafiłeś, o której godzinie, w jakim miejscu, z kim jesteś i co robiłeś wcześniej, nie przestanie istnieć wraz z chwilą, gdy dotrzesz do końca tej wiadomości. Jakkolwiek błahy wydaje ci się ten moment, pomyśl, że o informacjach, jakie skrzętnie gromadził Matthew Fontaine Maury, XIX wieczny kapitan marynarki Stanów Zjednoczonych, myślano dokładnie to samo. Kierowany obsesją Maury studiował tysiące dawno zapomnianych rejestrów pokładowych. Dzięki umiejętnemu wyciąganiu wniosków z analizy ponad 1 200 000 danych stworzył innowacyjne mapy nawigowania statkami po Oceanie Atlantyckim. Oferował je kolejnym załogom w zamian za dostęp do ich rejestrów. Dziś dla takich korporacji jak Google, Facebook czy Amazon, to ty jesteś rejestrem kwantyfikowanym przez niewidzialną armię wyspecjalizowanych algorytmów. Dzięki tobie doskonalą swoje umiejętności. To co Maury’emu zajęło lata, one trawią w sekundę, przemieniając cię w wiązkę wzorców zachowań i anomalii, które można kapitalizować. Czy powinieneś się martwić, skoro tylko w tej chwili twój los podzielają 3 miliardy użytkowników? Jesteś planktonem, ale może właśnie to jest twoją siłą: rozproszenie przeciw koncentracji. Kryptografia przeciw politykom prywatności. Blockchain zamiast czarnej skrzynki algorytmów. Satoshi Nakamoto – człowiek, którego nie było, zamiast Marka Zuckerberga.

Jeśli nie posiadasz poczty elektronicznej, konta na Facebooku, nigdy nie byłeś na stronie BWA Wrocław, bo nie korzystasz z internetu, a wciąż czytasz tę wiadomość, prawdopodobnie nie odwiedzisz naszej wystawy, bo zamknęła się kilka miesięcy temu. STRATEGIE NIEWIDZIALNOŚCI mają różną cenę.

Artyści: Pedro Barateiro, Sabrina Chou, Zuza Golińska, Lidia Grabe, Tomasz Hartman (Food Think Thank), Cyanne van den Houten, Piotr Kopik, Silvio Lorusso & Sebastian Schmieg, Manu Luksch, The One Minutes, Wojciech Stopiński, Amy Suo Wu.

współkuratorzy:  Post-Noviki, Romuald Demidenko,
moderacja: Katarzyna Roj,
research i teksty:  Magda Roszkowska
Pod kierownictwem Joanny Stembalskiej.Wyprodukowane przez Klementynę Sęgę, Michała Peruckiego i Tomasza Koczonia. Pod opieką wizerunkową Joanny Kobyłt. Przy wsparciu administracyjno-księgowym Magdaleny Sierżęgi-Dybek, Moniki Wyspiańskiej i Maryli Wałuszko.
 Strona dedykowana STRATEGIOM NIEWIDZIALNOŚCI 

STRATEGIE NIEWIDZIALNOŚCI

9.02 – 24.03.2018

udostępnienie wystawy: piątek, 9.02.2018

wernisaż: piątek, 16.02.2018, godz. 19:00

oprowadzanie: sobota 17.02.2018, godz. 15:00

 

Wydarzenia towarzyszące:

W stanie bezpaństwowości – czytanie Sabriny Chou 

środa, 14.02.2018, godz. 19:00

Faceless – projekcja filmu Manu Luksch 

czwartek, 15.02.2018, godz. 19:00

Niewidzialne ciała  – artistic talk Piotr Kopik

sobota, 17.02.2018, godz. 17:00

...